سه شنبه 31 ارديبهشت 1398
راهکارها > استنلس استیل چیست؟
 • استیل
 • استنلس استیل یا فولاد های ضد زنگ آلیاژهایی بر پایه آهن هسنتد که شامل حداقل 10.5% کروم باشند. در این میان تنها تعداد کمی از آنها محتوی بیش از 30% کروم یا کمتر از 50% آهن میباشد .خاصیت ضد زنگ بودن این فلزات بوسیله شکلگیری یک پوسته اکسید کروم بر روی سطح آنها میباشد که این لایه اکسیدی در حضور اکسیژن تشکیل شده وتقویت می شود.

  Se Mo Ni Cu Ti Si Al Nb جهت بهبود خواص استیل افزوده می شوند  لازم به توضیح است که درصد کربن این محصولات از مقادیر کمتر از 0.03% تا 1% قابل تغییر می باشد.

  انتخاب نوع استنلس استیل در صنعت به عوامل مختلفی مانند مقاومت خوردگی  خواص مکانیکی خواص حرارتی خواص شمیایی خواص تولیدی موجود بودن قیمت محصولات و.......بستگی دارد که از این میان مقاومت خوردگی خواص مکانیکی و خواص حرارتی معمولا از مهمترین فاکتور ها می باشد.

  سری 300 یا استنلس نگیر  (غیرمغناطیسیی یا نگیر)  آلیاژ اهن کروم نیکل با کربن کمتر از 0.1 درصد 304 رایج ترین گرید استنلس استیل است که همان  18.8 کلاسیک می باشد.

   316 بعد از 304 رایج ترین گرید است و در صنایع غذایی و جراحی کاربد دارد به علاوه آلیاژ مولیبدن موجود در آن از فرسایش جلوگیری می کند همچنین بخاطر مقاومت زیاد در برابر کلر در مقابل گرید 304 در صنایع دریایی هم بکار میرود. 321 این گرید شبیه گرید 304 است با این تفاوت که  آلیاژ 321 به علت وجود ترکیبات تیتانیوم در آن مقاومت زیادی در برابر جوشکاری ندارد این آلیاژها به علت شکل پذیری عالی ,مقاومت در برابر خوردگی وجوش پذیری مناسب  از پر مصرف ترین گروه استنلس استیل محسوب می گردند در شرایط تابیدگی همگی آنها غیر مغناطیسی می باشد.

  سر ی 400 یا استیل بگیر(مغناطیسی یا بگیر)  آلیاژ آهن کروم با کربن کمتر از 0.1 درصد

  410 مقاوم در برابر سایش است اما در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد.

  420 گرید مخصوص کارد و چنگال قابلیت پولیش خوبی دارد.

  430 گرید مخصوص دکوراسیون است  به عنوان مثال در تزئینات داخلی اتومبیل کاربرد دارد قسمت اعظم استیلهای طرحدار با گرید 430 بگیر می باشد این گرید قابلیت شکل پذیری خوبی در درجه حرارت کم دارد و مقاوم در برابر خوردگی است

  استنلس استیل های مغناطیسی ,دارای میزان کمی کربن بوده وکروم (و مولیبدن )به عنوان عناصر اصلی در این آلیاژ محسوب می گردد.

  این گروه بوسیله عملیات حرارتی سخت شدنی نبوده  ودر کلیه شرایط مغناطیسی می باشند. 

  کلیه ورقهای استیل طرحدار در دو گرید430 بگیر و 304  نگیرجهت پوشش بدنه, سقف ودرب آسانسوردر ضخامت های گوناگون در ابعاد مختلف و در رنگهای بسیار متنوع :نقره ای -طلایی- آبی -مشکی -مسی- دودی دارای کاربرد بسیار ویژه و زیبا می باشد.


   

  مقالات: