سه شنبه 31 ارديبهشت 1398
راهکارها > تاریخجه دریهای اتوماتیک از ابتدا تا کنون
 • تاریخچه
 •  

  • ایده ساخت درب اتوماتیک چگونه شکل گرفت؟

  ایده تبدیل انرژی بخار و خواص هوا و گازها(پنوماتیک) به انرژی حرکتی در 2000 سال پیش توسط هرون فیزیک دان و ریاضیدان بزرگ یونانی در اسکندریه مصر مطرح گردید.
  هرون به شرح و طراحی بسیاری از تجهیزات مکانیکی مانند توربین بخار به نامaeolipile ، خودرو اسباب بازی جت، عروسک رقاص،موتور بخار،ساعت آبی،ماشین بلند کردن اجسام سنگین، درب اتوماتیک، دستگاه فروش سکه ای اتوماتیک و یک تغییر دهنده پرده تیاتر که با آب، باد و فشار بخار کار می کردند پرداخته بود.
  یکی از طرحهای هرون در سال 1668 کشف گردید و پیش زمینه ای شد برای اختراع یک نوع پمپ آب شفتی از چاه توسط Thomas Savery در سال1698 و همچنین اختراع موتور بخار پیستونی مدرن توسط Thomas Watt در سال 1765
  در مورد درب اتوماتیک او شرح داده بود که با استفاده از گرمای آتش  معبد میتوان با فشار جوی حاصله در یک ظرف برنجی و پمپاژ آب در ظرف مجاور ، وزنه ای را که با طناب و قرقره به درب معبد وصل شده بود را فعال نموده و درب را بر روی نماز گزاران باز نمود و همچنین این ایده را برای اتوماتیک کردن درب های اصلی شهر نیز مطرح کرده بود.
  با توجه به تاریخچه 2000 ساله ایده ساخت درب اتوماتیک این موضوع ابتدا بر اساس اتوماتیک کردن درب گاراژهای خودرو مطرح گردیده که با استفاده از جکهای هیدرولیک یا پنوماتیک و یا بازوهای الکترو مکانیک اختراع و مورد استفاده قرار گرفتند.
  اما دربهای اتوماتیک نفررو ابتدا در سال 1954 توسط Lew Hewitt and Dee Horton آمریکایی اختراع گردید.
  HORTON  با  فروش امتیاز اختراع خود به یکی از شرکتهای اروپایی موجب گسترش فناوری دربهای اتوماتیک در اروپا گردید همچنین رواج درهای کشویی در فرهنگ ژاپن موجب شد تا ژاپنی ها به فکر اتوماتیک کردن درهای کشویی بی افتند و این موجب گسترش این صنعت در شرق آسیا گردید.
  درب اتوماتیک لولایی نیز در دهه هفتاد میلادی به درخواست یک معلول جسمی از یک مهندس مکانیک برای اتوماتیک کردن درب آپارتمانش ابداع گردید. او باساخت یک بازوی ساده  توانست درب لولایی را اتوماتیک کند که این سبک اکنون نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

  دربهای اتوماتیک خورویی نیز در سال 1926 در ایالت ایندیانا توسط یک مبتکر امریکایی اختراع گردید که در آن دوران  مورد استقبال عموم واقع نشد ولی پس از جنگ جهانی دوم و با گسترش صنایع و بازارهای جهانی شرکتهای متعددی در این زمینه اقدام به تولید و رقابت نمودند در این میان صنعتگران ایتالیایی با توجه ویژه به این صنعت توانستند بخش بزرگی از بازار های جهانی در در اختیار گیرند.

  • درب اتوماتیک در برج آزادی

  زمان دقیق ورود دربهای اتوماتیک به ایران مشخص نیست ولی بر اساس شنیده ها درب اتوماتیک در بعضی از ساختمانهای مدرن در مناطق اعیان نشین تهران و همچنین کاخ های پهلوی نصب شده است و همچنین بر اساس بررسی ها و مشاهدات ما قدیمیترین درب اتوماتیک در یکی از ورودی های اختصاصی برج آزادی با ابتکار یک صنعتگر ارمنی در دهه چهل طراحی و نصب گردیده که بسیار جالب و مبتکرانه و پیشرو در عصر خود بوده است. بنای برج آزادی یکی از شاهکارهای معماری عصر حاضر ایران  دارای شیب ها ، زوایا و اشکال هندسی  متعدد و طراحی منحصر به فرد سازگار با معماری ایرانی و اسلامی می باشد لذا تمام دربهای ورودی این بنا از زیر هم سطح میباشد ولی جهت تردد دولتمردان و میهمانان ویژه دربی در ضلع جنوبی باله شمال غربی تعبیه گردیده که این درب با شاسی فلزی رویه سنگ و هسته بتونی وزنی بیش از یک تن دارد و توسط پاشنهای بالا و پایین مهار گردیده است.نیروی محرکه این درب یک دستگاه موتور الکتریکی  می باشد که به دلیل شیبدار بودن بنا امکان کوپل مستقیم به درب را نداشته و توسط یک دستگاه میل گاردن خودرو پیکان قوای محرکه را به پاشنه درب منتقل کرده و درب را به صورت لولایی باز و بسته می نماید.البته دربهای ورودی اطلی برج که از زیر زمین می باشند نیز جالب و قابل تامل می باشند که توسط  صنعتگران قدیم طراحی گریده که البته برقی نیستند ولی سوراخی در داخل تعبیه گردیده که توسط آچار مخصوص و با گردان محور دربهای بسیار سنگین باز و بسته میگردند و نیازی به قفل کردن هم ندارند.

  • درب گردان بانک ملی شعبه بازار

  همچنین درب دیگری که به نظر میرسد از قدمت بالایی برخوردار باشد دو دهنه درب ورودی بانک ملی شعبه بازار می باشند که البته  اتوماتیک نیستند ولی به دلیل شباهت به دربهای کنونی مورد توجه میباشند. ساختمان بانک ملی در سال 1325 بر روی مخروبه های تکیه دولت ساخته شد و شاید بتوان گفت که این دربها قدیمی ترین دربهای گردان نصب شده در ایران می باشند دربهای گردان اکنون نیز جهت سهولت کاربری در بسیاری از مکانها به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرند.

  در ابتدای دهه هفتاد خورشیدی بعضی از سفارتخانه های اروپایی اقدام به وردات و نصب دربهای اتوماتیک ماشین رو کردند همچنین در آنروزها با گسترش ساخت و ساز و توسعه شهری ،درب اتوماتیک نیز به عنوان یکی از شاخصه های مدرن و لوکس بودن هر بنا مطرح گردید که در ابتدا بیشر برای دربهای  خودرویی به کار گرفته می شد و تجهیزات مورد نیاز غالبا از شرکتهای ایتالیایی تهیه و نصب می گردد همچنین مبتکران داخلی نیز با استفاده از فناوری پنوماتیک اقدام به طراحی و ساخت محرک های درب اتوماتیک نمودند که بسیار ارزان و در دسترس بود و تا اواسط دهه هشتاد گسترش قابل ملاحظه ای داشت که به دلیل نیاز به خدمات پس از فروش و ارزان تر شدن محصولات خارجی این روش منسوخ گردید.دربهای اتوماتیک نفررو نیز ابتدا در هتلهای تهران نصب گردید و سپس در بسیاری از اماکن دیگر گسترش یافت.

  اکنون استفاده از دربهای اتوماتیک در تمام شاخه های آن نه تنها یک کالای لوکس محسوب نمی شود بلکه در جهت صرفه جویی در انرژی ، سهولت آمد و شد و ایزوله کردن ساختمانها اجتناب ناپذیر می باشد.

   


  مقالات: