سه شنبه 31 ارديبهشت 1398
راهکارها > چگونگی عملکرد سنسورهای آشکار ساز حرکت
 • آیا نگهداری دربهای اتوماتیک شیشه ای پر هزینه است؟
 • انواع سنسورهای مایکرو ویو
 •  

  حسگرهای حرکتی دستگاه های الکترونیکی هستند که میبایست حرکت اشیاء و انسان را به سیگنال الکتریکی تبدیل کرده و سپس با فرمان کنتاکت یک رله دستگاه دیگری فعال و یا غیر فعال مینمایند.

  آشکار سازهای حرکت و یا حسگرهای حرکتی از اجزاء مهم تشکیل دهنده دربهای اتوماتیک می باشند و نقش مهمی در عملکرد صحیح دربهای اتوماتیک را به عهده دارند.آشکار سازهای حرکتی از دو نوع مایکروویو MicroWave و مادون قرمز Infrared تشکیل شده اند که به صورت پسیو و اکتیو به کار گرفته می شوند.

  در دربهای اتوماتیک از طیف گسترده ای از سنسورهای آشکار ساز جهت شناسای حرکت افراد استفاده میگردد. ابتدا جهت شناسای درخواست ورود و یا خروج افراد از درب و سپس تامین امنیت شخص هنگام عبور از میان دربها و جلوگیر از برخورد دربها با افراد.

   

  • سنسورهای مایکروویو MicroWave

   

  عملکرد سنسورهای مایکرو ویو بدینگونه است که امواج الکترو مغناطیسی با طول موج 24 گیگاهرتز توسط آنتن های موجود در داخل این سنسور ها در محیط منتشر شده و بازخورد آن توسط آنتن های گیرنده به پردازنده مرکزی ارسال میگردند در صورتی که هیجچ حرکتی در محیط نباشد فرکانس ارسالی و دریافتی برابر خواهد بود ولی چنانچه حرکتی صورت پذیرد فرکانس دریافتی تغییر کرده و پردازنده فرمان لازم را به رله خروجی ارسال  می نماید.زاویه پوشش و حساسیت  این سنسورها  قابل تنظیم بوده و نصاب ها بر اساس کاربری درب می توانند تنظیمات لازم را انجام دهند.

   

  • سنسورهای مادون قرمز Passive Infrared Sensor -PIR 
   
  عملکرد این سنسورها نیز شباهت زیادی به سنسورهای مایکرو ویو دارد با این تفاوت که به جای ارسال امواج مایکرو ویو از امواج مادون قرمز استفاده میگردد. با توجه به اینکه هر جسمی که دمای داخلی آن بالی صفر درجه باشد از خود انرژی نوری منتشر میکند که این انرژی از نوع امواج نامرعی امواج الکترو مغناطیس بوده و میزان انتشار آن  بستگی به میزان دمای داخلی جسم، میزان اختلاف دمای سطح جسم و دمای محیط،میزان چگالی و مواد تشکیل دهنده جسم و ابعاد جسم دارد. هنگامیکه هیچ حرکتی در محدوده مشخص شده نباشد الگوی انتشار این انرژی از جهت قدرت و جهت ثابت می باشد حال چنانچه حرکتی صورت پذیرد یا شخصی وارد محدوده سنسور گردد موجب تغییر در الگوی انرژی دریافتی در سنسور مادون قرمز میگرد و تغییرات توسط پردازنده تبدیل به جریان الکتریکی میگردد. این سنسورها به دلیل استفاده از تغییرات امواج مادون قرمز از آن جهت حایز اهمیت هستند که میتوان حرکت موجود زنده با اشیاء را شناسایی نموده و یا حتی حرکت انسان با دیگر موجودات زنده را نیز آنالیز نمود. این مزیت باعث شده تا از این سنسور ها حتی به عنوان سنسورهای ایمنی نیز استفاده نمود.
  • سنسورهای ایمنی دربهای اتوماتیک 

   

  همانطور که گفته شد تامین و تضمین یک عبور امن از میان درب اتوماتیک که با شتاب زیادی باز و بسته میگردد به عهده سنسورها می باشد که با به کار گیری دو نوع سنسور صورت می پذیرد.

  1- سنسورهای مادون قرمز فعال Active Infrared Sensor که در بین دهنه دربها در ارتفاع 60 سانتیمتر و 120 سامنتیمتر نصب میگردند که توسط یک LED منتشر کننده امواج مادون قرمز به سمت یک ترانزیستور گیرنده ارسال می گردد و چنانچه این ارتباط  قطع گردد پردازنده سنسور فرمان قطع عملکرد متور را به کنترلر مرکزی ارسال می نماید.

  2- مادون قرمز فعال  Passive Infrared Sensor

  سنسورهای مادون قرمز غیر فعال همان سنسورهای PIR هستند که این بار به جای فرمان جهت باز شدن درب فرمان قطع عملکرد موتور را صادر میکند این سنسورها به دلیل توانایی شناسایی افراد زنده حضور شخص در مناطق خطر درب که احتمال برخورد وجود دارد را شناسایی می نماید. در دربهای گردان، منحنی، لولایی و تاشو که امکان نصب سنسورهای فعال خطی وجود ندارد از سنسورهای غیر فعال مادون قرمز استفاد می گردد.

   

  • مقایسه سنسورهای مادون قرمز و مایکروویو

   

  1- سنسورهای MicroWave قابلیت ردیابی حرکات و اشیاء مانند حرکت اتومبیل را دارا میباشد .
  2- حساسیت سنسورهای مایکروویو بیشتر از Infrared بوده ، حرکت را سریعتر تشخیص داده و وسعت فضای بیشتری رامورد کاووش قرارمیدهد
  3- حساسیت عملکرد سنسورهای MicroWace تحت تاثیر دمای محیط قرار نمی گیرد .
  4 - سنسورهای Infrared صرفا توانایی تشخیص حرکت برمبنای دوپارامتر دمای بدن و حرکت بدن را دارا می باشند . این سنسورها در دمای محیطی 37 درجه بهترین قابلیت عملکرد را دارا می باشند .
  5 - اگر دمای محیط بیشتر از دمای معمول بدن انسان یا 37 درجه باشد ، برروی نحوه عملکرد سنسورها تاثیرمنفی گذاشته ، میزان حساسیت را کم کرده و برد موثر را کاهش میدهد .
  6 - اگر دمای محیطی زیاد بالا نباشد ، استفاده از سنسورهای Infrared مناسب است ، اما اگر نیاز به سنسوری با برد بالا ، زاویه دید گسترده و حساست زیاد دارید ، از سنسورهای MicroWave استفاده نمایید .


  مقالات: